۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 رای, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...

راهنمای ریختن نرم کننده در ماشین لباسشویی

لباس‌ها مستقیماً روی روحیه و روابط اجتماعی‌ تاثیر می‌گذارند، بنابراین باید در نگه‌داری و شستشویشان دقت کرد. شستشوی مناسب با مواد شوینده مرغوب، ضمن حفظ حالت لباس، باعث افزایش طول عمر و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین مواد شوینده، مایع نرم‌ کننده است. این مایع باعث نرمی و لطافت پارچه و خوشبو شدن لباس‌ها می‌شود. البته مایع نرم‌کننده در صورتی تاثیرگذار است که درست وارد محفظه جاپودری لباسشویی شود، وگرنه می‌تواند به ماشین لباسشویی یا لباس‌ها آسیب بزند. در این مقاله نحوه ریختن نرم کننده در ماشین لباسشویی را مرور می‌کنیم.

آموزش نحوه ریختن نرم کننده در ماشین لباسشویی

نرم‌ کننده‌ ها در صورتی تاثیرگذارند که درست استفاده شوند. رعایت چند نکته ساده، باعث افزایش کارایی این ماده می‌شود.

در وهله‌ی اول، برای افزایش کیفیت شستشو، تنها دو سوم محفظه دیگ را از لباس پر کنید (طوری که شیارهای محفظه دیگ دیده شوند)؛ اگر حجم لباس‌ها بیش از حد باشد، مایع نرم کننده و سایر مواد شوینده، فضای کافی برای حل شدن در آب ندارند و در آبکشی از محفظه خارج نمی‌شوند. مایع نرم کننده باید راحت بین لباس‌ها گردش کند و به الیاف پارچه نفوذ کند.

همچنین مایع نرم کننده باید یکنواخت روی لباس‌ها پخش شود وگرنه باعث روی پارچه لکه می‌اندازد؛ بنابراین باید از ریختن مستقیم نرم کننده خودداری کنید و مایع را تنها در محفظه جاپودری لباسشویی بریزید. در شستشوی دستی نیز، ابتدا مایع نرم کننده را یکنواخت در آب حل کنید، بعد لباس‌ها را در آب بیندازید.

نرم کننده را در کدام قسمت لباسشویی بریزیم؟

در مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی، قسمت‌های خاصی با نام (softener)، برای ریختن مایع نرم کننده وجود دارد. بعد از اتمام برنامه شستشو و شروع فرآیند آبکشی، مقدار مناسبی از نرم کننده را در بخش مخصوص نرم کننده (قسمت میانی محفظه) لباسشویی بریزید. مقدار نرم کننده ، بستگی به حجم لباس‌ها دارد. معمولاً روی بسته‌بندی نرم‌ کننده‌ها دستورالعمل مصرف وجود دارد. اگر میزان مایع بیشتر از حد باشد، باعث ایجاد لکه روی لباس‌ها می‌شود.

چرا گاهی نرم کننده در محفظه جاپودری لباسشویی باقی می‌ماند؟

گاهی ممکن است مایع نرم کننده بین حفره‌های محفظه جاپودری لباسشویی گیر کند و پایین نرود. برای حل این مشکل، جاپودری را بیرون بیاورید، شاسی وسطش را فشار دهید و به سمت بیرون بکشید تا دربیاید؛ بعد جاپودری را با مسواک و آب گرم جرم‌گیری کنید تا مایع بتواند راحت حرکت کند و وارد محفظه دیگ بشود.

اگر با تمیز کردن محفظه جاپودری و رعایت نحوه ریختن نرم کننده در ماشین لباسشویی، باز هم نرم کننده پایین نرفت، ممکن است مشکل ناشی از فشار کم آب باشد. شیرهای آب ماشین لباسشویی بعد از مدتی به دلیل انباشت رسوبات، گرفته می‌شوند و آب با فشار کم وارد ماشین می‌شود. برای حل این مشکل، شیرهای پشت ماشین لباسشویی را ببندید، شلنگ‌های آب گرم و سرد را خارج کنید و فیلترها را تمیز کنید.

چرا از محفظه جا پودری آب و کف بیرون می‌ریزد؟

اگر از محفظه جاپودری لباسشویی آب و کف سرریز می‌شود، یعنی روند ریختن مواد شوینده نیاز به بررسی دارد؛ برای حل این مشکل، نکات زیر را رعایت کنید:

  • هرگز محفظه جاپودری را از مواد شوینده پر نکنید، همیشه فضایی را خالی بگذارید.
  • هنگام شستشوی پارچه‌های نازک‌تر، مانند پرده، روتختی یا لباس‌های توری، پودر یا مایع کمتری داخل محفظه بریزید چون این پارچه‌ها نیاز به مواد شوینده زیادی ندارند.
  • اگر لباس‌ها مدت زیادی است شسته نشده‌اند، آلوده‌تر از حد معمول هستند و می‌خواهید پودر بیشتری بریزید، پودر اضافه را در قسمت مخصوص پودر اضافه بریزید و محفظه اصلی را پر نکنید.
  • مایع نرم کننده را در محل مخصوص بریزید و از قسمت max بیشتر پر نکنید.
  • گاهی سرریز پودر و کف، به دلیل مسدود شدن مسیر محفظه به دیگ است؛ ممکن است یک شی یا پودر خمیر شده، لوله را مسدود کرده باشد، بنابراین مسیر ورود پودر به دیگ را بررسی کنید.
  • قبل از ریختن پودر و مایع نرم کننده، محفظه را خشک و تمیز کنید تا پودر انباشته نشود.
  • پودر و مواد شوینده را از برندهای استاندارد تهیه کنید؛ پودرهای نامرغوب در آب کامل حل نمی‌شوند و روند کار ماشین لباسشویی را مختل می‌کنند.
  • هرگز از پودر صابون یا دستی برای شستشو در ماشین لباسشویی استفاده نکنید.

پودر و مایع لباسشویی چه تفاوتی دارند؟

تنوع انواع و اقسام مواد شوینده، ممکن است سردرگمتان کند. به‌طور کلی مواد شوینده دو نوع هستند: پودر و مایع. اما پودر و مایع چه تفاوتی دارند؟ کدام یک باعث حفظ کیفیت لباس می‌شود؟ بستگی به نوع لباس‌ها دارد.

برای شستن لباس‌های ضخیم، لکه‌دار و چرک، پودر انتخاب بهتری است و در زمان کوتاه‌تری لباس‌ها را تمیز می‌کند. پودر حاوی ماده‌ای به‌نام بلیچ است که باعث می‌شود قدرت تمیزکنندگی بالایی داشته باشد.

اما برای لباس‌های ظریف، لطیف و تیره، بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید. مایع لباسشویی برای شستشوی روزانه بهترین انتخاب است، چون ملایم‌تر است و به بافت پارچه آسیب نمی‌زند و باعث تغییر شکل لباس نمی‌شود.

همچنین برای شستن لباس‌های رنگی و چرک، می‌توانید از پودر بدون بلیچ استفاده کنید تا لباس‌ها در عین تمیز شدن، درخشندگی‌شان را از دست ندهند.

برای شستن لباس‌های کودکان، بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید تا کودک دچار حساسیت و آلرژی پوستی نشود.

چگونه جا پودری ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

محفظه جا پودری ماشین لباسشویی بعد از مدتی به دلیل انباشته شدن پودر یا مایع، دچار جرم می‌شود و پودر یا مایع به‌صورت کامل به محفظه دیگ نمی‌رسد. تمیز کردن و جرم‌گیری محفظه جاپودری، باعث بهبود عملکرد شستشو و صرفه‌جویی در مصرف مواد شوینده می‌شود.

برای تمیز کردن این قسمت، اول ماشین لباسشویی را از پریز بکشید تا خطری متوجهتان نباشد؛ بعد محفظه جاپودری را تا جایی که ممکن است بیرون بکشید. شاسی را فشار دهید تا کشو کامل خارج شود، بعد با آب گرم و اسنفج، قسمت‌های مختلف را پاک کنید تا رسوبات مواد شوینده کامل از بین بروند.

قبل از گذاشتن کشوی جاپودری، محل قرارگیری‌اش را نیز با اسفنج تمیز کنید و بعد کشو را در محفظه بگذارید.

حرف آخر

ماشین لباسشویی یکی از مهم‌ترین وسایل منزل است. رعایت نکات ساده‌ی مراقبتی، باعث می‌شود علاوه بر حفظ کیفیت شستشو در طول زمان، از هزینه‌های تعمیرات و تعویض دستگاه جلوگیری شود. مایع نرم کننده ، یکی از محبوب‌ترین مواد شوینده است که باعث افزایش طول عمر لباس، افزایش سرعت اتوکشی و خوش‌بو شدن لباس‌ها می‌شود. رعایت درست نحوه ریختن نرم کننده در ماشین لباسشویی به بهره‌مندی بیشتر از مزیت‌های این ماده کمک می‌کند و از خراب شدن محفظه جاپودری لباسشویی جلوگیری می‌کند.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 رای, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *